+48 668 616 169

Renowacja powłoki podłogi drewnianej.

Przynosimy dalsze praktyczne wykorzystanie nowoczesnych – wodorozcieńczalnych – materiałów z produkcji COLORLAK.

Rozpoczęliśmy teraz renowację starej, pomalowanej na biało drewnianej podłogi. Bazując na własnym doświadczeniu ponownie wybraliśmy materiały rozpuszczalne w wodzie. Wybór farby padł na biały AKRYLCOL MAT V2045, który w końcowej warstwie zostanie uzupełniony bardzo trwałym lakierem PROFI PARKET V1509 w wykończeniu półmatowym.

Nasza podłoga wykonana jest z desek świerkowych (bez pióra i wpustu) ułożonych równolegle do dłuższego boku pomieszczenia, od okna do drzwi wejściowych. Stąd bardzo wyraźnie widoczny jest regularnie powtarzający się wzór kontrastowych pasków – biała deska i czarna fuga.

Podłoga jest dość zużyta, więc biały kolor jest już szary, a czasem nawet przetarty, ale przede wszystkim konieczne jest ujednolicenie wszystkich przeszkadzających elementów i detali podłogi. W szczególności konieczne jest ujednolicenie strony wizualnej całej podłogi – uszczelnienie wszystkich połączeń desek ze ścianą, listwami przypodłogowymi i progiem drzwi w kierunku prostopadłym do przebiegu desek. Do uszczelnienia, przeprowadzonego jeszcze przed samym farbowaniem podłogi, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego uszczelniacza, który jest trwale elastyczny i wystarczająco wytrzymały.

Przed farbowaniem podłogi farbą na bazie wody bardzo ważne jest jej doskonałe umycie (odtłuszczenie) i nigdy nie można go lekceważyć. Można bezpośrednio użyć specjalnych odtłuszczaczy lub użyć własnego – płynu do mycia naczyń, odrobiny alkoholu w wodzie i małej szczoteczki.

Wybór odpowiednich narzędzi do malowania (lakierowania) to gwarancja doskonałego rezultatu, a niejednokrotnie znacznie oszczędza nasz czas. Wybór padł na mały wałek (11 cm) z flokiem i miękkim, lekkim piankowym rdzeniem. Do malowania małych, wydzielonych i niedostępnych powierzchni (np. listwy przypodłogowe) wykorzystano pędzel akrylowy przeznaczony do farb wodorozcieńczalnych.

Wałek stworzy optymalną i równomierną powłokę i ma dla nas dwa zastosowania. Po pierwsze – malując spoiny, używamy go jako szpachelki. Nasączony wałek nakładamy prostopadle na fugę, a następnie rozprowadzamy farbę jak gąbką, która nie obraca się wokół własnej osi. AKRYLCOL MAT chętnie wtapia się w fugi i maluje deski nawet tam, gdzie inaczej nie można się dostać. W zależności od sytuacji zalecamy stosowanie tej techniki w pierwszej i ewentualnie drugiej warstwie. Pozwoli to osiągnąć niezbędnego rozprowadzenia farby.

Po pomalowaniu spoin zmieniamy ruch wałka na obrotowy w kierunku desek. Farbę rozprowadza się wałkiem równomiernie, co tworzy na podłodze ładną, jakby bardzo delikatną pluszową strukturę. Okazało się to dla nas taktyką, aby zawsze postępować w bloku 3-4 desek na całej ich długości, od jednego końca pokoju do drugiego (w kierunku drzwi). W ten sposób łączenie pociągnięć wykonane zostanie metodą mokre na mokre, podłużne łączenie mokre na suche powstaje w spoinie, która nas prowadzi.

Matowa powłoka podłogi natychmiast pokaże, co wysycha, a co jeszcze nie. Wyróżniającą zaletą jest to, że mamy kontrolę nad tym, gdzie jest już pomalowane, a gdzie jeszcze nie, nawet przy sztucznym oświetleniu. Schnięcie AKRYLCOLu MAT przebiega w temperowanym pomieszczeniu szybko, dlatego należy zwracać uwagę na jakość łączenia wszystkich pociągnięć. Praktyczna rada – narzędzia można przez cały czas przechowywać nieumyte w szczelnych, plastikowych torebkach. Łącznie pomalowaliśmy AKRYLCOL MAT w trzech warstwach i byliśmy zadowoleni z efektu.

 

Jako warstwę wierzchnią wybraliśmy półmatową wersję lakieru PROFI PARKET V1509. Jest to wysokiej jakości w wodzie rozpuszczalny poliuretanowy lakier do podłóg o ogólnej wysokiej odporności, trwałości i optymalnej aplikacji.

Do lakierowania ponownie użyliśmy małego wałka z flokiem – i polecamy go jako najlepszą technikę aplikacji. Po dwóch warstwach, teraz już tylko w kierunku desek, uzyskaliśmy ciągłą, wytrzymałą i bardzo jednolitą warstwę ochronną.

Ogólny wynik mile nas zaskoczył, a połączenie matowego AKRYLCOL i półmatowego PROFI PARKETu jest znakomite. To dosłownie gra optyczna, w której promienie światła przechodzą przez warstwę lakieru i odbijają się od białej farby ponownie na zewnątrz. Podłoga się w ten sposób rozjaśnia z wrażeniem, jakby świeciła. Z tego też powodu lakier półmatowy nagle nabiera bardziej błyszczącego charakteru.

Jesteśmy przekonani, że nawet niedoświadczony amator może z tymi dwoma materiałami uzyskać wysokiej jakości podłogę, wystarczy przestrzegać wszystkich zaleceń.

Po podłodze można lekko chodzić już po 24 godzinach, ale zalecamy umieszczania dużego obciążenia mebli dopiero po min. 7 dniach. Powłoki na bazie wody z każdym dniem stają się coraz trwalsze i mocniejsze, więc czekanie jest zdecydowanie tego warte.