+48 668 616 169

A co z gruntowaniem?

Do czego właściwie służą podkłady? Czy można je stosować w pomieszczeniach i na zewnątrz? Na jakich podłożach mogą być stosowane? Czy musimy specjalnie przygotować podłoże przed nałożeniem preparatu gruntującego? W jaki sposób nakładamy podkład?

Podkład

Penetracja to wnikanie nośnika w podłoże. Środkiem penetrującym może być woda, ale także wszelkie rozpuszczalniki i inne chemikalia. Zawarta w nim substancja czynna zapewnia trwałe utrzymanie pożądanych właściwości podłoża. Ten zabieg technologiczny przygotowuje podłoże przed dalszą obróbką powierzchniową (najczęściej nałożeniem kolejnej powłoki).

Stosowanie środków gruntujących

Celem gruntowania jest wzmocnienie niespoistych podłoży, ujednolicenie ich chłonności i zwiększenie przyczepności kolejnej nakładanej warstwy.

1. Najczęstszym zastosowaniem podkładów jest odnawianie powierzchni po zeskrobaniu oryginalnych powłok lub usunięciu tapety. Nawet podkład o dobrej sile penetracji (nośnik na bazie nafty) na normalnie zwietrzałej powierzchni wniknie tylko na głębokość 1 mm. Jeśli powierzchnia jest zwietrzała na większą głębokość, nie można jej utwardzić samym podkładem. Podkład nie będzie wtedy wnikał w niespoiste dolne warstwy, a jedynie tworzył sztywną warstwę wierzchnią.

2. Jeżeli chłonność podłoża nie jest jednakowa we wszystkich miejscach, można zastosować preparat gruntujący w celu jej ujednolicenia. Podkład ten jest szczególnie polecany do farb silikonowych (które reagują na wilgoć podłoża).

3. jeśli mamy twarde i nienasiąkliwe podłoże, możemy również użyć podkładu jako spoiwa między podłożem a późniejszym wykończeniem.

Specjalne podkłady

  • Dzięki gruntowaniu utrwalamy zanieczyszczenia (nikotyna, sadza) w podłożu i zapewniamy czystą powierzchnię. Takie podkłady nazywane są powłokami filtracyjnymi.
  • Podkłady uniwersalne mogą być stosowane do impregnacji nie malowanych, dobrze starzejących się podłoży we wnętrzach i na elewacjach. Preparat gruntujący wzmacnia podłoże, ujednolica chłonność materiałów i zwiększa przyczepność kolejnych warstw.
  • Podkład akrylowy może być stosowany do gruntowania tynku, płyt gipsowo-kartonowych, drewna, płyt wiórowych, sklejki lub betonu. Dzięki temu dopasujemy się do chłonności podłoża i sprawimy, że powłoki nie będą się łuszczyć ani pękać.
  • Można również gruntować drewno zewnętrzne i wewnętrzne. Ta impregnująca powłoka zapewnia wodoodporność i chroni drewno przed czynnikami atmosferycznymi i promieniowaniem UV.

Najważniejszym kryterium prawidłowego wykonania powłoki jest właściwy dobór podkładu. Musi on zawsze odpowiadać chemicznie wybranemu wykończeniu. Producenci zazwyczaj oferują konkretny podkład do każdego produktu.

Procedury robocze

  • Przed nałożeniem podkładu należy go dokładnie wymieszać (za pomocą mieszadła).
  • Odciąganie mechaniczne jest preferowane w stosunku do opryskiwania.Preferowane są pędzel i wałek, gdyż ich działanie mechaniczne ułatwia penetrację w głąb podłoża.
  • Przy rozcieńczaniu należy zawsze przestrzegać proporcji podanych przez producenta.
  • Powłokę należy nakładać równomiernie w zalecany sposób. Nakładać tylko taką ilość, jaką jest w stanie wchłonąć podłoże.
    Użycie większej ilości podkładu może spowodować powstanie błyszczącej powierzchni, która następnie pogorszy przyczepność kolejnej powłoki (problemy z kolorem występują w przypadku technologii silikatowych).
  • Podkłady są zwykle nakładane w kilku warstwach. Nie zaleca się odkładania nakładania kolejnej warstwy, ponieważ mieszanie obu warstw jest problematyczne po całkowitym wyschnięciu powłoki.
  • Po nałożeniu preparat gruntujący musi być całkowicie wchłonięty w podłoże. Jeśli utworzy się kałuża, należy ją rozprowadzić po powierzchni.

Aplikacja

Przy nakładaniu podkładów należy używać pędzli, wałków lub pistoletów natryskowych. Korzystamy również z drabin, rusztowań czy wózków widłowych. Do utrzymania odcienia koloru niezbędne są również mieszalniki maszynowe. Przed nałożeniem preparatu gruntującego należy dokładnie przygotować podłoże. Podłoże musi być czyste, suche, twarde i wolne od luźnych cząstek pyłu, tłuszczu i oleju. Jeśli zamierzamy nakładać farbę na beton, musi on być dojrzały i pozbawiony zanieczyszczeń mechanicznych. Jeśli w powierzchni występują pęknięcia, musimy je wypełnić uszczelniaczem epoksydowym. Podłoże musi być wodoszczelne, ponieważ wzrastająca wilgoć może pogorszyć przyczepność (łuszczenie się).

Przed zagruntowaniem powierzchni drewna należy ją przeszlifować, oczyścić, a ewentualne nierówności wygładzić odpowiednim impregnatem do drewna. Zastosować podkład, który wnika głęboko w strukturę drewna obrabianego materiału. Ilość nakładanych warstw zależy od pożądanego efektu końcowego. Zastosowanie, skład, kolor, sposób nakładania, rozcieńczanie, właściwości i bezpieczeństwo pracy muszą być określone w instrukcji stosowania.

 

Jak z powłokami gruntującymi? . http://www.naseinfo.cz/. [online]. 11.10.2016 [cit. 2016-10-11]. Dostupné z: http://www.naseinfo.cz/stavby-a-stavebnictvi/uprava-povrchu/jine-upravy/jak-na-penetracni-natery