+48 668 616 169

Jaki kolor wybrać? Psychologia kolorów.

Kolory możemy oceniać według kilku kryteriów:

Światło i jego znaczenie

Każdy kolor ma inny odcień rano, w południe, wieczorem, inny odcień na gładkiej powierzchni, inny na strukturalnej. Ponownie inny będzie kolor na białym tle, inny na czarnym. O wszystkim decyduje efekt światła i wzajemny kontrast powierzchni w otoczeniu.
Zazwyczaj bardzo trudno jest zmienić cechy architektoniczne pomieszczenia, jednak dzięki przemyślanemu efektowi barw i światła jesteśmy w stanie rozjaśnić dosłownie każdy ciemny zakątek naszego domu.
Zawsze oceniamy kombinacje kolorystyczne zaplanowane dla każdego pomieszczenia zarówno przy oświetleniu naturalnym, jak i sztucznym.

Psychologia i percepcja kolorów

Każdy kolor może przenosić szereg komunikatów niewerbalnych. Używa się tutaj terminu „psychologia koloru”.

Symbolika kolorów

Każdy człowiek podświadomie ma kolory kojarzone z konkretną rzeczą (np. ulubioną zabawką). I odwrotnie, wzory w naturze są przykładem tego samego poczucia koloru. Kolor niebieski kojarzy się zazwyczaj z morzem lub niebem, dlatego często jest wyrazem nieskończoności. Chociaż postrzeganie kolorów i ich odcieni przez poszczególnych ludzi różni się znacznie, w badaniach empirycznych nad preferencjami kolorystycznymi naukowcy znaleźli wyniki o ogólnej wartości.

Biały

Jest to kolor nieokreślony, nieokreślony, kojarzony z ideą niewinności i czystości, wyzwolenia, absolutnej wolności, nowych początków. Kolor biały powstaje poprzez zmieszanie wszystkich trzech naturalnych kolorów: żółtego, czerwonego i niebieskiego, dlatego na kolor biały reagujemy zazwyczaj pozytywnie. Symbolizuje jasność, niewinność, czystość, ale także nowe początki, narodziny.
Białe mieszkanie jest jasne i wygląda na przestronne, ale duża ilość bieli wygląda sterylnie i przypomina szpital, dlatego polecamy dodanie do białych ścian obrazów lub oprawionych zdjęć. Biel nadaje się szczególnie do kuchni lub łazienki, ponieważ jest symbolem porządku w tych pomieszczeniach. Biały kolor powiększa i rozjaśnia przestrzeń, dlatego jest szczególnie polecany do mniejszych pomieszczeń, które optycznie powiększa. W połączeniu z miękkimi odcieniami niebieskiego wygląda bardzo fajnie.

Szary

Obojętny, smutny, kojarzony z ideą ubóstwa i pokory, neutralności, granicy między przestrzeniami. Z psychologicznego punktu widzenia klasyfikujemy go bardziej jako kolor neutralny. Ma działanie uspokajające i pogodne.
Nie należy stosować go na dużych powierzchniach bez innego koloru. Może to wywołać poczucie beznadziejności. Z drugiej strony, szarość może też łączyć zupełnie niepasujące do siebie elementy.

Czarny

Kolor śmierci, ostateczny punkt ciemności, reprezentuje ostateczne rozstrzygnięcie, agresywny sprzeciw, negację kolorowego życia, pustkę, absolutne wyrzeczenie, jest wyrazem bojowego „nie”. Czerń to także jeden z kolorów, na który każdy ma pomysł, co przywołuje. Jest to mieszanka negatywnych uczuć.
Czarne mają niezaprzeczalną przewagę, że wizualnie cię zwężają. Połącz ją z żywymi kolorami. W ten sposób je akcentujesz. Oczywiście nie używaj czarnego koloru na dużych powierzchniach. Pomieszczenia stracą swoją zwiewność i będą wyglądać bardzo ciężko i przygnębiająco.

Żółty

Zachęca, wyzwala, przynosi odprężenie, poczucie harmonii, sprawia, że czujesz się radosny i otwarty, ale może być też kojarzony z powierzchownością i kapryśnością. Żółty to kolor słońca, światła i optymizmu, który pobudza, aktywizuje i łagodzi niepokój. Utrzymuje czujność, sprzyja koncentracji oraz symbolizuje kreatywność i mądrość. Ma korzystny wpływ na układ nerwowy. Najpopularniejsze odcienie żółtego to żółty matowy (uspokajający, myślenie), żółty żywy (witalność, odwaga, relaks), żółty oliwkowy (gorzki nastrój) i żółty cytrynowy (żywiołowość, ruchliwość, spryt, wyrafinowanie).
Na ścianach i w innych miejscach w domu wpływa pozytywnie na samopoczucie. Pomaluj tym kolorem dowolne pomieszczenie w różnych odcieniach. Odcienie piasku, złota czy miodu nadają się do poszczególnych elementów wnętrza. Nadaje się do biur, jadalni i pokojów dziecięcych.

Orange

Jest świąteczny, wywołuje uczucie radości i kojarzy się z obrazami słońca, ciepła, bogactwa, urodzaju, świątecznego podnieconego oczekiwania, ale też bezcelowego gorączkowego podniecenia. Kojarzy się z obrazami wschodu i zachodu słońca, pysznymi owocami takimi jak morele, mandarynki, pomarańcze. Nie jest tak agresywny i namiętny jak czerwony, ale jako stymulant emocjonalny jest to kolor pogodny i przyjemny, który pomaga opanować zmęczenie. Pobudza również apetyt i powinien pomóc w porannym wstawaniu. Przyspiesza trawienie, poprawia smak i może mieć działanie uspokajające lub nieprzyjemne.
Jeśli pomarańczowy jest w jaśniejszych odcieniach, użyj go w małych ciemniejszych pomieszczeniach. Zastępuje naturalne światło, które trudno tu znaleźć. Powinien być stosowany głównie w pomieszczeniach wychodzących na północ. Jeśli użyjesz tego koloru z domem

Morelowy

Odnawia, ożywia i delikatnie stymuluje, może rozpuszczać i usuwać blokady emocjonalne. Ten odcień, który jest najbardziej zbliżony do koloru skóry, utrzymuje przepływ energii życiowej i zmiękcza skórę.

Zielony

Kolor zielony działa uspokajająco. To kolor bezpieczeństwa, zadowolenia i równowagi. Jego symbolika wpływa na nastrój człowieka, uspokaja i odpręża. To znak równowagi. Nazywany jest również kolorem zdrowia. Kolory zielone są stosowane w leczeniu zmęczenia nerwowego i histerii, ponieważ działają uspokajająco na układ nerwowy, są skuteczne w wypaleniu i mogą łagodzić migreny. Charakterystyczne dla zielonego światła jest to, że rozszerza naczynia włosowate, obniża ciśnienie i wywołuje wewnętrzne wydalanie płynów ustrojowych. Ma odwrotne efekty niż czerwień.
Ze względu na działanie uspokajające najlepiej nadaje się na ściany w łazienkach i sypialniach

Niebieski

Niebieski to kolor spokoju i stabilności, tradycji, wody, znaczenie przenosi się także na pozycję lojalności i oddania, jest to kolor kobiecy. Ten kolor wywołuje słodki smak. Niebieski to jeden z podstawowych kolorów. Jego przeciwieństwem jest kolor żółty, mieszaniną obu jest zielony, który łączy właściwości obu kolorów. W naturze występuje w błękitnym niebie, które odbija się w wodzie. Niebieski kolor symbolizuje mądrość, inteligencję, nieśmiertelność, nieskończoność, głębię, arogancję, świat duchowy i mistycyzm. Psychologicznie wygląda jasno, świeżo, nieobciążony (kolor atmosfery), przezroczysty, zwiewny, odległy. Pod względem efektów fizjologicznych niebieski uspokaja tętno, zmniejsza rytm oddychania, uspokaja, zachęca do pracy umysłowej, introspekcji, koncentracji i ukierunkowuje do wewnątrz – nazywany jest kolorem spokoju i odpoczynku.
Nadaje się do stosowania w kuchniach i biurach.

Czerwony

Ekscytujący, energiczny, gwałtowny do namiętnego, silny, potężny, związany z obrazami ognia, krwi, niebezpieczeństwa, miłości, hałasu. Jednocześnie jest szlachetny, jest symbolem energicznego działania, zmiany, przemiany i przenikania, podboju, energii i pewności siebie, ostrzeżenia. Dlatego jest również używany jako kolor zamachu stanu lub rewolucji. Jeden z najpopularniejszych kolorów. Jest to jednocześnie kolor odświętny – był to kolor ceremonii ślubnej w dawnych Chinach. Powoduje zmiany fizjologiczne – zwiększa puls, ciśnienie krwi, tempo oddychania, wydzielanie adrenaliny i aktywność wątroby. Czerwony stymuluje większość ludzi do aktywności. Może nas wyrwać z bezczynności. Czasami wydaje się nawet agresywny. Pobudza również apetyt. Co zaskakujące, jest to kolor męski.
Jak wspomniano powyżej, czerwony kolor pobudza w ludziach aktywność, dlatego nie zaleca się stosowania go w sypialniach, w których ludzie odpoczywają. Bardziej podatne osoby mogą mieć problemy z zasypianiem. Upewnij się, że w pokoju nie ma jej za dużo, to męczące. Używaj go tylko na akcesoriach lub częściach ścian. Idealnie nadaje się do sal imprezowych.

Fioletowy

Jest melancholijny, charakterystyczny, wymagający, oznacza stłumione podniecenie, ukrytą tajemnicę budzącą niepokój, powściągliwą trzeźwość, pokorę, skromność. Fioletowy kolor to mieszanka niebieskiego i czerwonego. Im więcej dodamy jednego lub drugiego, tym bardziej typowy staje się odcień wraz z proporcjonalnym udziałem właściwości obu kolorów – niebieski – kolor spokoju, dystansu, duchowości… i czerwony – kolor ruchu, pasji, siły życiowej, ciepła, energii. Ponieważ kolor fioletowy łączy w sobie właściwości skrajnie różnych kolorów podstawowych (ciepłego, zimnego), działa tajemniczo.
Raczej używaj go w mniejszych ilościach i w połączeniu z dominującymi obiektami. Kiedy już go używasz, łącz go głównie z żółtym. W jasnym odcieniu poszerza przestrzeń, natomiast intensywny odcień ją zawęża. Nadaje się do pomieszczeń świątecznych, pokojów dziewczęcych i damskich.

Różowy

Wolność i energia jednocześnie – czułe działanie. Symbolizuje miłość, upodobanie i oddanie na poziomie serca, bez instynktownej zmysłowości. To kolor czułości, delikatności i oddania, kolor łagodnego stylu życia, powściągliwej elegancji, świątecznych nastrojów i sentymentalnych uczuć. Zwiększa apetyt na słodycze.

Brązowy

Kolor brązowy jest trzeźwy, cichy, solidny i poważny, realistyczny, kojarzony z ideą bezpieczeństwa i porządku, domu, tradycji, powściągliwości. Te przymiotniki najlepiej wyrażają psychologiczny wpływ na człowieka. Kolor brązowy ma nieskończoną gamę odcieni. To naturalny kolor, który stosujemy w prawie wszystkich pomieszczeniach. Naturalne odcienie drewnianych mebli doskonale komponują się z bielą, a także z odcieniami niebieskiego i zielonego. Jeśli chcesz kupić większość mebli brązowych, dodaj też do pokoju przedmioty w innym kolorze. Samotny brąz wygląda na nudny. Jasny beż nadaje się do najszerszego zastosowania w mieszkaniu. Nadaje się do wnętrz zabytkowych.

Złoty

Symbolizuje uczucie lśniącego szczęścia. Jest kolorem właściwego, prawdziwego środka, kolorem uniwersalnej miłości i najwyższych wartości, reprezentuje idealizm, hojność i szlachetność. Złoty kolor sprawia, że wszystko staje się jest wartościowe, cenne i pożądane.

 

Temperatura koloru
barevne-spektrum

ciepły – czerwony, pomarańczowy, żółty, brązowy

zimny – niebieski, zielony, szkarłatny

neutralny – biały, brązowy, beżowy


W górnej połowie koła główny kolor to żółty. Inne kolory zawierają jego mniejszą lub większą część, od żółtozielonej do ognistej czerwieni. W świetle dziennym kolory te są bardziej zauważalne i wyraziste. Wydają się jasne i ciepłe, dlatego nazywamy je ciepłymi kolorami. Niebieski to kolor centralny w dolnej połowie koła. Inne kolory też zawierają jego mniejszą lub większą część, od niebiesko-zielonego do fioletowego. Kolory te wywołują odwrotne wrażenie – są intensywniejsze i bardziej wyraziste właśnie przy mniejszym oświetleniu. A ponieważ kolor niebieski i jego odcienie wywołują uczucie chłodu, mówimy o nich jako o zimnych kolorach.

Kolory tworzące przestrzeń

Czerwony to kolor, który w ogóle nie wspiera modelowanie przestrzeni. Kiedy połączysz go z większą liczbą kolorów, będzie zachowywał się najbardziej „płasko” ze wszystkich kolorów.